TworzymyGłos Regionu

reklama

Odkrywają archeologiczne sekrety Pałacu Rechenbergów w Sławie (FOTO)

Czwartek, 22 czerwca 2023 o 13:11, aktualizacja Czwartek, 22 czerwca 2023 o 13:33, autor: 0
Odkrywają archeologiczne sekrety Pałacu Rechenbergów w Sławie (FOTO)

Znaleziska archeologiczne to jak otwarcie bramy do przeszłości. Pozwalają nam zrozumieć naszych przodków i odkryć tajemnice skrywane pod ziemią. Taką podróż w czasie przeprowadzili członkowie Sławskiego Stowarzyszenia Historycznego „Ocalić od Zapomnienia” w miniony weekend, pod bacznym okiem archeologa Jakuba Drgasa. Przemierzając teren wokół zabytkowego pałacu Rechenbergów w Sławie, dokonali oni odkryć, które z pewnością zasługują na uwagę. Ale jakie tajemnice udało się odkryć?

Kroki w przeszłość – skarby ukryte pod ziemią

Teren wokół pałacu krył w sobie wiele niespodzianek. Z jednej strony, wśród znalezisk były przedmioty, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotne - kapsle, elementy metalowe, złom. Ale wśród tych wszystkich przedmiotów, znalazły się prawdziwe skarby - okucia drzwi, podkowa o nieznanej nam dacie, a nawet srebrne monety z 1682 roku.

Skrzynia skarbów w Sławie

Jednym z najważniejszych odkryć jest pół krajcara z 1682 roku pochodzącego z dynastii Württemberg-Weiltingen - Krystiana Ulryka I. To odkrycie, wraz z innymi monetami, takimi jak 1/2 silbergroschen z 1822 roku czy 50 fenigów z 1921 roku, stanowi niezwykły obraz historii, która rozgrywała się na tym terenie. Znaleziono również guziki wojsk napoleońskich oraz guzik mundurowy Kaiserliche Marine, które stanowią ważny dowód na obecność wojsk na tym terenie w przeszłości.

W poszukiwaniu historii – Pałac Rechenbergów w Sławie

Pałac Rechenbergów w Sławie to nie tylko miejsce o niezwykłej historii, ale także o dużej wartości architektonicznej. Początki tej rezydencji sięgają 1468 roku, kiedy to Melchior von Rechenberg z Borowa Polskiego nabył to miejsce. Przez wieki pałac przechodził różne przemiany - od zamku, przez renesansową przebudowę, po odbudowę w stylu barokowym po pożarze, który strawił miasto w 1721 roku.

Odkrywanie przeszłości – droga do przodu

Podróż w przeszłość jest jak składanie układanki. Każde znalezisko to jeden element, który pomaga nam lepiej zrozumieć naszą historię. Ale niezależnie od tego, ile elementów już udało się znaleźć, zawsze pozostaje miejsce na nowe odkrycia. Dzięki pracy i zaangażowaniu osób takich jak członkowie Sławskiego Stowarzyszenia Historycznego „Ocalić od Zapomnienia” mamy szansę na odkrycie kolejnych tajemnic przeszłości. Czego jeszcze uda się dowiedzieć? Tego dowiemy się już wkrótce.

Źródło/foto: Stowarzyszenie „Ocalić od Zapomnienia”

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl